Matematika starog Vavilona, Egipta i Kine 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 5 | Nivo: Matematički fakultet

O nastanku prvih matematičkih pojmova se malo
zna.Može se reći da se o tome pouzdano ne zna ništa.
Ipak se, na osnovu opšteg razvoja civilizacije,
pretpostavlja da su prvi matematički pojmovi izgrađivani
od samih početaka tog razvoja.Verovatno je prvo izgrađen
pojam broja jedan , a zatim i pojam prirodnog broja većeg od jedan .Zanimljivo je istaći da je u istoriji zabeleženo da su neka primitivna plemena ,nastanjena u predelima Brazila , poznavala samo pojam broja jedan i pojam mnogo. Pretpostavlja se da je izgradnja prirodnih brojeva vezivana za delove ljudskog tela i mogućnost dodeljivana objekata delovima tela. Na taj način dolazi do brojeva dva (dve ruke),četiri (dve ruke i dve noge), pet (prsti jedne ruke) , deset (prsti ruku) , dvadeset (prsti ruku i nogu) itd. ,ali i do međubrojeva tri ,šest,..... kombinovanjem, na primer, dve ruke i jedne noge i sl. U daljoj fazi su brojevi dobijali imena , da bi nastankom pisma njima bili dodeljivani neki specijalni simboli . U cilju pojednostavljivanja sporazumevanja pojavila se potreba za uvođenjem raznih sistema računanja , u čijoj su osnovi uvek bili neki jednostavni brojevi. Verovatno je prvi sistem bio binarni (sistem sa osnovom dva) , da bi on ustupio mesto sistemima sa osnovom pet, deset i dvadeset. Značajan je bio i sistem sa osnovom dvanaest koji se često sreće u matematici starih civilizacija , kao i sistem sa osnovom šezdeset , koji su sačuvani do naših dana u merenju vremena , merenju uglova . Do osnove dvanaest se može doći ako se pomoću palca jedne ruke prebroje članci preostala četiri prsta iste ruke , a do osnove šezdeset ako se svaki od prstiju druge ruke iskoristi kao jedinica višeg reda , dakle kao jedinica koja sadrži dvanaest osnovnih jedinica , a takvih je jedinica višeg reda pet.
Uporedo sa razvojem pojma broja razvijao se i pojam geometrijske figure. U arheološkim nalazištima čija se starost ceni na 15 do 20 hiljada godina, u pećinama koja su predstavljala obitavališta pračoveka, pronađeni su po zidovima crteži koji potvrđuju da je čovek imao razvijen osećaj za simetriju i poznavao neke jednostavne geometrijske figure.
Prelaskom iz primitivne ljudske zajednice na organizovane forme , sa nomadskog način života na život u stalnim naseljima , sa sakupljana životnih namirnica i drugih potreba na njihovo uzgajanje, pojavila se potreba za izgradnjom objekata za život čoveka , za čuvanje stoke , čuvanje zaliha hrane i sl.Ti su objekti građeni u obliku određenih figura i za njihovu izgradnju je bilo neophodno poznavati takve figure i umeti meriti njihove elemente . Formiranje poseda i organizovana poljoprivredna proizvodnja podstakli su razvoj geometrije.
O KONSTRUKCIJI PRAVILNIH MNOGOUGLOVA
Pod pravilnim mnogouglovima podrazumevaju se oni mnogouglovi čije su sve stranice međusobno jednake i svi uglovi međusobno jednaki. Tako, kao primere imamo : pravilan trougao , pravilan četvorougao , pravilan šestougao.NJih poznajemo. No , postojili, odnosno može li se zamisliti da postoji, npr., pravilan trinaestougao? Naravno da može! Jer , pretpostavimo li da smo kružnicu podelili na trinaest jednakih delova i da smo svake dve susedne deone tačke međusobno povezali , dobićemo mnogougao sa trinaest stranica i trinaest uglova , čije su sve stranice međusobno jednake i svi uglovi međusobni jednaki. Ostaje još samo da se ispita da li je praktično moguće, uz upotrebu samo lenjira i šestara, izdeliti kružnicu na trinaest jednakih delova.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!